Upíři jsou stále populárními postavami ve filmovém průmyslu, ale některé filmy z minulosti měly zásadní vliv na formování geek kultury a stále rezonují mezi fanoušky hororu a fantastiky. Tento článek představuje dvacet klasických filmů o upírech, které by žádný fanoušek žánru neměl přehlédnout.

Dracula (1931)

Režie: Tod Browning. Tento film, ve kterém hraje legendární Bela Lugosi, položil základy pro všechny budoucí filmové adaptace Draculy a stal se ikonou upířího žánru.

Nosferatu, symfonie hrůzy (1922)

Režie: F.W. Murnau. Tento němý film je neoficiální adaptací Stokerova Draculy a jeho expresionistický vizuální styl a atmosféra ovlivnily nejen filmy o upírech, ale i širší oblast hororu.

Vampyr (1932)

Režie: Carl Theodor Dreyer. Film je známý svou surreálnou atmosférou a inovativním použitím stínů a zvuků, což přispělo k jeho mystickému a děsivému dojmu.

Upír z Blackwater (1957)

Režie: Terence Fisher. Tento britský film z produkce Hammer Film Productions reintrodukoval Draculu jako sexuálně nabitého antagonistu, v podání Christophera Lee.

Blacula (1972)

Režie: William Crain. Blacula je jedním z prvních filmů žánru blaxploitation a představuje upíra v afroamerické komunitě, což bylo pro dobu velmi neobvyklé.

Upíří milenci (1970)

Režie: Roy Ward Baker. Další film od Hammeru, který zasazuje klasický upíří příběh do nového kontextu s feministickým podtextem.

Upíří polibky (1985)

Režie: Tom Holland. Tento film kombinuje horror s černým humorem a stal se kultovním především díky unikátnímu pojetí upířích motivů.

Let The Right One In (2008)

Režie: Tomas Alfredson. Přestože tento švédský film není "retro" v pravém slova smyslu, jeho vliv na moderní interpretace upířího žánru je nezpochybnitelný.

Salemský upír (1979)

Režie: Tobe Hooper. Adaptace stejnojmenné knihy Stephena Kinga, která představuje upíry v maloměstském Americkém prostředí.

The Lost Boys (1987)

Režie: Joel Schumacher. Film, který modernizoval upíří mýty pro novou generaci a stal se ikonou osmdesátých let.

Near Dark (1987)

Režie: Kathryn Bigelow. Tento neo-westernový upíří thriller je známý svým temným a krutým vyobrazením upíří existence.

Fright Night (1985)

Režie: Tom Holland. Klasický příběh o teenageru, který objevuje, že jeho soused je upír, kombinuje horor s humorem.

Dracula: Prince of Darkness (1966)

Režie: Terence Fisher. Další významný film z dílny Hammer, který přinesl Christophera Lee zpět do role hraběte Draculy.

Vampire Hunter D (1985)

Tento japonský animovaný film kombinuje upíří mýty s postapokalyptickou sci-fi a ovlivnil mnoho dalších děl v žánru anime.

Horror of Dracula (1958)

Režie: Terence Fisher. Pokračování úspěšného přístupu Hammer Films k upířímu žánru, s Lee a Peterem Cushingem v hlavních rolích.

Shadow of the Vampire (2000)

Režie: E. Elias Merhige. Tento film je fikcionalizovanou historií natáčení Nosferatu a zkoumá hranice mezi hercem a postavou.

The Hunger (1983)

Režie: Tony Scott. Tento film, ve kterém hrají David Bowie a Catherine Deneuve, přináší moderní, stylový pohled na upíří mýtus.

Black Sunday (1960)

Režie: Mario Bava. Tento italský hororový film je známý svou gotickou atmosférou a inovativními speciálními efekty.

Count Yorga, Vampire (1970)

Režie: Bob Kelljan. Tento film představuje upíra žijícího v moderním Los Angeles, což bylo pro žánr novinkou.

Martin (1977)

Režie: George A. Romero. Tento film zkoumá psychologický rozpor mezi skutečnými a imaginárními upíry a je považován za jedno z originálnějších děl v žánru