Sci-fi žánr má dlouhou historii fascinování diváků svými představami o budoucnosti, technologiích a mezihvězdných dobrodružstvích. Zde je 20 kultovních sci-fi filmů, které měly významný vliv na geek kulturu a stále inspirují fanoušky po celém světě.

Metropolis (1927) Režie: Fritz Lang. Tento německý expresionistický film je považován za průkopníka v žánru sci-fi. Svým zobrazením dystopické budoucnosti a vizuálního stylu měl obrovský vliv na pozdější filmy a literaturu.

Válka světů (1953) Režie: Byron Haskin. Adaptace klasického románu H.G. Wellsa byla ve své době průlomová díky inovativním speciálním efektům a stala se ikonou studenoválečné éry.

Zakázaná planeta (1956) Režie: Fred M. Wilcox. Tento film představil mnoho prvků, které se staly standardem v sci-fi, včetně robotů, cizích světů a pokročilých technologií.

2001: Vesmírná odysea (1968) Režie: Stanley Kubrick. Tento epický příběh o evoluci a umělé inteligenci je považován za jeden z největších filmů všech dob a stále ovlivňuje filmaře a vědce.

Planeta opic (1968) Režie: Franklin J. Schaffner. Film, který zpochybňoval lidskou civilizaci a morálku, se stal kultovním díky svému překvapivému závěru a hlubokým tématům.

THX 1138 (1971) Režie: George Lucas. Tento dystopický příběh o totalitní společnosti a lidské emoci byl prvním filmem George Lucase a předznamenal jeho pozdější úspěchy s Hvězdnými válkami.

Solaris (1972) Režie: Andrej Tarkovskij. Sovětský film, který se zaměřuje na psychologické aspekty mezihvězdného průzkumu, je považován za hlubokou meditaci o lidské povaze a technologii.

Sleeper (1973) Režie: Woody Allen. Tento komediální přístup k sci-fi ukazuje futuristické technologie a společnost z humorné perspektivy.

Loganův útěk (1976) Režie: Michael Anderson. Film o společnosti, která eliminuje každého, kdo dosáhne 30 let, otevírá otázky o stárnutí, smrtelnosti a utopiích.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) Režie: George Lucas. Tento blockbuster definoval moderní blockbuster a inspiroval generace tvůrců a fanoušků.

Blade Runner (1982) Režie: Ridley Scott. Film, zasazený do neonově osvětleného dystopického Los Angeles, zkoumá otázky identity a umělé inteligence.

Tron (1982) Režie: Steven Lisberger. Přelomový v použití počítačové grafiky, Tron představil divákům digitální světy a virtuální realitu.

Videodrome (1983) Režie: David Cronenberg. Tento film zkoumá téma bioelektronické integrace a média, která ovládají mysl.

Terminátor (1984) Režie: James Cameron. Příběh o cyborgovi z budoucnosti, který cestuje časem, aby změnil historii, se stal ikonou popkultury.

Návrat do budoucnosti (1985) Režie: Robert Zemeckis. Kombinace sci-fi, dobrodružství a humoru oslovila široké publikum a stala se kultovní.

Brazil (1985) Režie: Terry Gilliam. Tento surrealistický pohled na budoucí totalitní společnost je vizuálně působivý a plný satiry.

Aliens (1986) Režie: James Cameron. Tento pokračování k filmu Vetřelec zkombinovalo horor s akčním sci-fi a stalo se fenoménem.

RoboCop (1987) Režie: Paul Verhoeven. Film o kybernetickém policistovi nabízí kritiku společnosti a zkoumá limity člověka a stroje.

Total Recall (1990) Režie: Paul Verhoeven. Tento film, založený na příběhu Philipa K. Dicka, se zabývá tématy reality a paměti.

Matrix (1999) Režie: Lana a Lilly Wachowski. Matrix radikálně změnil představy o virtuální realitě, svobodě a kontrolě, a stal se jedním z nejvlivnějších sci-fi filmů své doby.

Tyto filmy nejenže formovaly žánr sci-fi, ale také definovaly a nadále ovlivňují geek kulturu, nabízejí neustálé inspirace a stávají se nedílnou součástí diskuzí o technologii, filozofii a budoucnosti lidské společnosti.