Neomedievalismus označuje kulturní a intelektuální směr, který znovu objevuje a adaptuje prvky středověkého světa do moderního kontextu. Na rozdíl od medievalismu, který se zaměřuje spíše na historickou rekonstrukci a romantizaci středověku, neomedievalismus usiluje o reinterpretaci středověkých principů a jejich aplikaci na aktuální sociální, politické, kulturní nebo technologické problémy.
Historické pozadí a vznik neomedievalismu
Neomedievalismus jako koncept se objevil ve 20. století, kdy bylo středověké myšlení adaptováno na moderní problematiku, zejména ve filozofii, mezinárodních vztazích a umění.
- Politologické základy: Termín byl poprvé teoretizován politologem Hedley Bull v jeho knize The Anarchical Society (1977), kde popisoval svět bez jediné dominantní autority jako "neomedievalní".
- Kulturní revitalizace: V 20. století se středověká estetika a témata vrátila prostřednictvím literatury, filmu a populární kultury, často v reakci na modernitu a technologický pokrok.
Charakteristické rysy neomedievalismu
- Fragmentace autority: V politice i kultuře je neomedievalismus spojen s decentralizací moci, kdy národní státy ztrácejí monopol na autoritu ve prospěch nadnárodních organizací, regionů nebo korporací.
- Globalizace a lokálnost: Neomedievalní svět kombinuje globální propojenost s lokálními identitami, podobně jako středověká struktura sítě měst, regionálních mocností a univerzálních církevních institucí.
- Hybridizace žánrů a forem: Umění, literatura a populární kultura v rámci neomedievalismu mísí středověké prvky s moderními technologiemi a estetikou.
Neomedievalismus v literatuře a kultuře
Neomedievalismus našel své místo v literatuře, filmu, videohrách a dalších médiích, kde kombinuje středověkou estetiku s moderními otázkami a technologiemi.
1. Literatura
- Fantasy žánr: Série jako Píseň ledu a ohně George R.R. Martina představují realistické zobrazení středověké společnosti, doplněné o magii a politické intriky.
- Postapokalyptická fikce: Knihy jako The Road od Cormaca McCarthyho vykazují prvky neomedievalismu v tom, jak se moderní společnost po katastrofě vrací k decentralizovaným, feudálním strukturám.
2. Film a televize
- Dystopické příběhy: Filmy jako Mad Max nebo The Hunger Games představují neomedievalní světy, kde je moderní technologie propojena s primitivními společenskými strukturami.
- Historické adaptace: Seriály jako Hra o trůny nebo Vikings využívají prvků středověkého života a mísí je s moderním vyprávěním a vizuálním zpracováním.
3. Architektura a design
- Neogotika a postmoderna: Současné budovy často využívají prvků středověké gotiky, například špičaté oblouky nebo detaily inspirované středověkou řemeslností, ale v moderním kontextu.
- Virtuální prostředí: Neomedievalismus pronikl i do designu videoher a virtuálních světů, kde se mísí středověké estetiky s futuristickými prvky (např. hry The Elder Scrolls nebo World of Warcraft).
4. Videohry
- Hybridní světy: Hry jako Dark Souls nebo Cyberpunk 2077 spojují středověké motivy, jako jsou rytíři a katedrály, s dystopickou nebo futuristickou estetikou.
- Sociální dynamika: Hráčské komunity v masivně multiplayerových hrách (MMORPG) často připomínají středověké hierarchie a aliance.
Neomedievalismus v politologii a sociálních vědách
- Globální governance: Hedley Bull a další politologové popsali, že moderní svět se stává více neomedievalním, protože státy již nejsou jedinými aktéry na mezinárodní scéně. Nadnárodní organizace (EU, OSN), korporace a nevládní organizace se stávají klíčovými hráči, podobně jako církev a šlechta ve středověku.
- Decentralizace moci: V současném světě se objevují paralely s feudální strukturou, kde je autorita rozdělena mezi různé úrovně, například městské samosprávy, národní státy a globální korporace.
Kritika neomedievalismu
Ačkoli je neomedievalismus obohacujícím směrem, má také své kritiky:
- Historická nepřesnost: Neomedievalismus často idealizuje středověk nebo jej využívá jako metaforu, aniž by bral v úvahu jeho skutečné historické složitosti.
- Politická zneužitelnost: Podobně jako medievalismus může být i neomedievalismus využíván k podpoře nacionalistických nebo konzervativních agend.
Neomedievalismus v českém prostředí
- Literatura a hry: Česká videohra Kingdom Come: Deliverance kombinuje realistické zobrazení středověku s moderními technologiemi herního designu.
- Architektura: Inspirace neogotikou je patrná v návrzích moderních staveb, které kombinují tradiční estetiku s moderními funkcemi.
- Populární kultura: Historické festivaly a reenactmenty v České republice často reflektují neomedievalní tendence v kombinaci s moderními prvky zábavy.
Závěr
Neomedievalismus představuje fascinující průnik středověkých principů a moderního světa. Svým důrazem na decentralizaci, hybridizaci a reinterpretaci historie nabízí nové perspektivy na současné problémy a kulturní fenomény. Ať už v literatuře, filmu, politologii nebo videohrách, neomedievalismus dokazuje, že středověk zůstává i v 21. století důležitým zdrojem inspirace a reflexe.